DOLAR 8,5656
EURO 10,1004
ALTIN 496,10
BIST 1.349
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 30°C
Parçalı Bulutlu
Tekirdağ
30°C
Parçalı Bulutlu
Sal 31°C
Çar 32°C
Per 32°C
Cum 32°C

“HASTA HAKLARINI ÖNEMSİYORUZ”

“HASTA HAKLARINI ÖNEMSİYORUZ”
REKLAM ALANI
31.10.2020
A+
A-

Malkara Devlet Hastanesi Hasta Hakları Birimi Sosyal Hizmet Uzmanı Ayşe Çelik “Hasta Hakları”yla ilgili açıklamalarda bulundu

Hasta Hakları Birimi Sosyal Hizmet Uzmanı Ayşe Çelik: “Her hafta düzenli olarak hasta memnuniyet anketleri yapıyoruz. Bunun yanında düzenli olarak yatan hastalarımızı ziyaret ediyoruz. Aynı zamanda da belirli aralıklarla hastane personeline ve hastalara iletişim ve hasta hakları ile ilgili eğitimler veriyoruz” dedi.

“HASTA, SAĞLIK HİZMETİ ALABİLME VE SAĞLIK HİZMETLERİNDEN EŞİT BİR ŞEKİLDE YARARLANABİLME HAKKINA SAHİPTİR”

Hasta Hakları Birimi Sosyal Hizmet Uzmanı Ayşe Çelik “Hasta Hakları”nın neler olduğunu şu sözleriyle anlattı:

“Hasta haklarını genel olarak ifade edecek olursa; hastanın yararını gözeten, hastanın zarar görmemesini sağlayan ve hastanın özerkliğini hedef alan haklar olarak nitelendirebiliriz.  Hasta hakları kapsamında hasta hakça bir sağlık hizmeti alabilme ve sağlık hizmetlerinden eşit bir şekilde yararlanabilme hakkına sahiptir. Bunun yanında hasta bilgilendirilme, bilgi alma, sağlık kurumunu ve personelini seçme hakkına da sahiptir.

Hastanın mahremiyet hakkı, tıptaki yeniliklerden yararlanma hakkı, dini vecibelerini yerine getirme hakkı, şikayet ve tazminat talebinde bulunma hakkı da hasta hakları kapsamında yer almaktadır. Hastanemizde aynı zamanda vatandaşlarımızın her zaman ulaşabileceği; hasta haklarının ve hastaların uyması gerekenlerin yazılı olduğu bilgiler panolarda mevcut.”

“HAKLARINIZ” BAŞLIKLI PANODA YER ALAN BİLGİLER

Malkara Devlet Hastanesinde hasta haklarının yazılı olduğu panoda 10 temel maddeden oluşan şu bilgiler yer alıyor:

1-Hizmetten Genel Olarak Faydalanma: Adalet ve Hakkaniyet ilkleri çerçevesinde sağlık hizmetlerinden faydalanma. Irk, dil, din ve mezhep, cinsiyet, felsefi inanç, ekonomik ve sosyal durumları dikkate alınmadan hizmet alma hakkı vardır.

2-Bilgilendirme ve Bilgi İsteme: Her türlü sağlık hizmetinin ve imkanının neler olduğunu öğrenmeye ve sağlık durumu ile ilgili her türlü bilgiyi sözlü veya yazılı isteme hakkı vardır.

3-Sağlık Kuruluşunu ve Personelini Seçme ve Değiştirme: Sağlık kuruluşunu seçmeye, değiştirmeye ve seçtiği sağlık tesisinde verilen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya, sağlık hizmeti verecek, vermekte olan tabiplerin ve diğer sağlık çalışanlarının kimliklerini, görev ve unvanlarını öğrenmeye, seçme ve değiştirmeye hakkı vardır.

4-Mahremiyet: Gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakkı vardır.

5-Reddetme, Durdurma ve Rıza: Tedaviyi reddetmeye, durdurulmasını istemeye, tıbbi müdahalelerde rızasının alınmasına ve rıza çerçevesinde hizmetten faydalanmaya hakkı vardır.

6-Güvenlik: Sağlık hizmetini güvenli bir ortamda almaya hakkı vardır.

7-Dini Vecibeleri Yerine Getirebilme: Sağlık tesisinin imkanları ölçüsünde ve idarece alınan tedbirler çerçevesinde, dini vecibelerini yerine getirmeye hakkı vardır.

8-İnsani Değerlere Saygı Gösterilmesi, Saygınlık Görme ve Rahatlık: Saygı, itina ve ihtimam gösterilerek, güler yüzlü, nazik, şefkatli bir ortamda, her türlü hijyenik şartlar sağlanmış gürültülü ve rahatsız edici bütün etkenler giderilmiş bir sağlık hizmeti almaya hakkı vardır.

9-Ziyaret ve Refakatçi Bulundurma: Sağlık tesislerince belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde ziyaretçi kabul etmeye ve mevzuatın ve sağlık tesisinin imkanları ölçüsünde ve hekimin uygun görmesi halinde refakatçi bulundurmaya hakkı vardır.

10-Müracaat, Şikayet ve Dava Hakkı: Haklarının ihlali halinde, mevzuat çerçevesinde her türlü başvuru, şikâyet ve dava hakkını kullanmaya hakkı vardır.

HASTA HAKLARI YÖNETMELİĞİ MADDE 42/A- KAPSAMINDA HASTANIN UYMASI GEREKEN KURALLAR

Malkara Devlet Hastanesinde hasta haklarının yazılı olduğu panonun yanında, hastaların uyması gereken kurallar da yer alıyor. Hastanın uyması gereken kurallar maddeler halinde şöyle:

MADDE A: Başvurduğu sağlık kurum ve kuruluşunun kural ve uygulamalarına uygun davranır ve katılımcı bir yaklaşımla teşhis ve tedavi ekibinin bir parçası olduğu bilinciyle hareket eder.

MADDE B: Yakınmalarını, daha önce geçirdiği hastalıkları gördüğü tedaviler ve tıbbi müdahaleleri, eğer varsa halen kullandığı ilaçları ve sağlığıyla ilgili bilgileri mümkün olduğunca eksiksiz ve doğru olarak veriri.

MADDE C: Hekim tarafından belirlenen sürelerde kontrole girmeli ve tedavisinin gidişatı hakkında geri bildirimlerde bulunur.

MADDE Ç: Randevu tarih ve saatine uyar ve değişiklikleri ilgili yere bildirir.

MADDE D: İlgili mevzuata göre öncelik tanınan hastalar ile diğer hastaların ve personelin haklarına saygı gösterir.

MADDE E: Personele sözlü ve fiziki saldırıya yönelik davranışlarda bulunmaz.

MADDE F: Haklarının ihlal edildiğini düşündüğünde veya sorun yaşadığında hasta iletişim birimine başvurur.

Son olarak Hasta Hakları Birimi Sosyal Hizmet Uzmanı Ayşe Çelik: “Malkara Devlet Hastanesi olarak hasta haklarını oldukça önemsiyoruz. ,Vatandaşlarımız için her türlü konuda hastane yönetimi, doktorlar ve tüm hastane personeli olarak istikrarlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

HASTALARIN İSTEK VE ŞİKAYETLERİ DİNLENEREK HASTA VE HASTA YAKINLARI İLE ÇÖZÜM ODAKLI KISA SOHBETLER EDİLDİ

Hasta Hakları Günü kapsamında Malkara Devlet Hastanesinde tedavi gören hastalar hastane yönetimi ve doktorlar tarafından ziyaret edildi. Ziyaret edilen hastaların istek ve şikayetleri dinlenerek hasta ve hasta yakınları ile çözüm odaklı kısa sohbetler edildi.

HASTALARA VE HASTA YAKINLARINA EL BROŞÜRLERİ DAĞITILDI. HASTANE PERSONELİNE EĞİTİM VERİLDİ

Aynı zamanda hastane personeline yönelik eğitim semineri düzenlendi. Bu etkinliklerin yanında hastalara ve hasta yakınlarına konuyla ilgili çeşitli bilgilerin yer aldığı el broşürleri de dağıtıldı.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.